minimalizmus

5 tipov, ako začať s minimalizmom

18. marca 2018

Minimalizmus je životný štýl, ktorého cieľom je oslobodiť sa od konzumného spôsobu života, hromadenia zbytočností a zahlcovania svojho životného priestoru nepotrebnými vecami.

Dlho som si myslela, že minimalistom môže byť len niekto, kto nevlastní auto, v skrini má päť sivých tričiek a dvojo nohavíc a na poličke (v garsónke) tri knižky. Časom som však prišla na to, že to nie je celkom pravda. Áno, sú medzi nami ľudia, ktorých celý majetok sa dá zmestiť do jedného kufra. Väčšina minimalistov to však nepotrebuje dotiahnuť do extrému. Stačí im dobrý pocit z toho, že nemajú svoj príbytok (a šatník) prepchatý nepotrebnými haraburdami a peniažky, ktoré vďaka tomu ušetria, radšej investujú napríklad do cestovania.

Ja sama sa považujem tak trochu za minimalistku (v tej najmiernejšej forme). Začalo to nenápadne. Pred štyrmi rokmi sme si s manželom kúpili nový byt. Návštevníkom sa páčilo, aký je priestranný a nepreplnený. Často padla aj poznámka o tom, že to dlho nevydrží. Vraj sa to časom zmení, keď pribudnú ďalšie veci. Ale ja som si vtedy povedala: Nezmení! 🙂 A začala som sa zaujímať o to, ako tento môj plán zrealizujem. To ma priviedlo k minimalizmu, ktorý sa po malých krôčikoch snažím zapracovať do rôznych oblastí môjho života.

Ak vás táto téma zaujíma, pripravila som si pre vás pár začiatočníckych (veľmi jednoduchých) tipov.

 

1.Motivujte sa

Prvým krokom ktorý vám pomôže osvojiť si tento životný štýl je zamyslieť sa nad tým PREČO. Čo je vašou motiváciou? Aké ciele týmto chcete dosiahnuť? Viac priestoru? Viac slobody? Menej času stráveného upratovaním? Vytvorte si vlastný zoznam a v prípade potreby si ho nainštalujte na nejaké dobre viditeľné miesto 🙂

minimalizmus

 

2.Nekupujte to, čo naozaj nepotrebujete

Tak jednoduché a zároveň tak zložité. Skúsme si teda vymenovať pár malých krôčikov, ako sa k tomu dopracovať:

  • Nechoďte do obchodu bez nákupného zoznamu.
  • Keď sa vám nejaká vec začne páčiť, nekúpte si ju hneď. Nechajte si deň, dva na premyslenie a kúpte si ju až potom (ak vás to medzičasom neprejde).
  • Nekupujte veci iba preto, že sú v akcii. Vždy si položte otázku: kúpila by som si to aj vtedy, keby to bolo drahšie?
  • Prechádzka po obchodnom centre tiež nie je najlepší nápad. Choďte sa radšej prejsť do prírody.

 

3. Zbavte sa zbytočností

Triediť, triediť a ešte raz triediť. Znie to síce kruto, ale bez tohto kroku sa ďalej nepohnete. Zbavte sa vecí, ktoré vám odkrajujú životný priestor. Na začiatku to nie je veľmi príjemné, avšak po čase zistíte, že tá porcelánová soška sloníka vám až tak veľmi nechýba a tie krásne šaty, ktoré sú vám aj tak malé, perfektne sadnú vašej kamarátke, ktorá z nich má radosť a vy z toho potom máte radosť tiež 🙂

 

4. Inšpirujte sa

Čím viac blogov som o minimalizme prečítala a čím viac videí som si o tejto téme pozrela, tým viac mi realizácia pripadala zábavnejšia. Internet je zdrojom naozaj dobrých nápadov, ktorých skúšanie sa pre vás stane potešením.

minimalizmus

 

5. Zamerajte sa na seba

Väčšina z nás zdieľa domácnosť s partnerom, deťmi alebo rodičmi. Nie každý má k minimalizmu rovnaký postoj a agresívne presadzovanie požiadaviek v tejto (aj v každej inej) oblasti vytvára odpor a stres. Nesnažte sa preto minimalizmus aplikovať celoplošne, ale zamerajte sa najmä na oblasti, ktoré sú pod vašou správou. Je celkom pravdepodobné, že keď ostatní členovia domácnosti uvidia benefity, ktoré tento štýl prináša, nadchne to aj ich.

 

Diskusia

  1. Maria píše:

    Ja sa tiež stotoznujem stym,že človek nepotrebuje k životu zbytočne veľa veci.Dolezite je,že sa vo svojom byte,či v dome cíti príjemne.Ci je to pri zariadení v byte,či pri oblečení v šatníku.Mne postačuje dobrá energia v byte,pohodlná posteľ,pár kúskov oblečenia ktoré mi vyhovuju a menšia kuchyna ktora mi stačí na prípravu jedla.Takto to cítim ja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *