Vyrobte si 80 listový látkový zápisník

2. septembra 2017

Nepatrím medzi ľudí, ktorí by na papier dávali každú myšlienku, avšak bez pekného zápisníka by sa mi existovalo ťažko. Ak ste na tom podobne ako ja, určite vás potešia tieto tri dobré správy:

 1. Zápisník, ako vidíte na obrázku si dokáže doma vyrobiť naozaj skoro každý (túto moju hypotézu som otestovala na cca štyridsiatich kreatívnych dobrovoľníkoch).
 2. Materiál na výrobu stojí iba pár desiatok centov.
 3. Ak máte prax s tvorením, zápisník stihnete vyrobiť za hodinku, ak máte skúseností menej, tak za dve.

Tak čo, presvedčila som vás? Ak áno, môžeme sa spolu pustiť do vyrábania 🙂

 

Materiál

Na výrobu zápisníka budete potrebovať:

 • nožnice
 • ihlu a niť
 • disperzné lepidlo (napríklad Herkules)
 • štetec
 • kartón
 • 20 ks kancelárskeho papiera
 • ceruzku
 • látku
 • pravítko

 

Postup

Dvadsať kusov kancelárskeho papiera prehneme na polovicu a prestrihneme. Potom si vytvoríme osem kôpok po 5 kusov a opäť prehneme, ale tentokrát nestriháme.

Kôpky priložíme k sebe a cez prehnuté časti (chrbát) nakreslíme dve čiary približne 3 cm od spodného a horného okraja. Každá z kôpok tak bude mať na zhybe nakreslené dve bodky. Do týchto bodiek vpichneme ihlu alebo pripináčik. Prepichneme teda každú kôpku 2 krát a pri vpichu si dáme pozor na to, aby ihla prešla všetkými piatimi listami papiera.

Navlečieme niť na ihlu a na konci si spravíme väčší uzol. Vezmeme do ruky prvú kôpku a ihlu prevlečieme z hora nadol cez vopred vytvorenú dierku. Cez druhú dierku potom ihlu pretiahneme zdola nahor. Postup zopakujeme aj s druhou kôpkou a vzniknú nám tak dve spojené kôpky papiera. Predtým, než prišijeme ďalšiu kôpku, steh spevníme, a to tým, že ihlu zapichneme do uzlíka alebo do predchádzajúceho očka. Pokračujeme takýmto spôsobom ďalej. Zošijeme všetkých osem kôpok papiera a zakončíme to uzlíkom.

Z kartónu vystrihneme tri obdĺžniky. Dva z nich majú rovnakú veľkosť, a to 11 x 15,5 cm. Tretí slúži ako chrbát zápisníka a má veľkosť 1,5 x 15,5 cm.

Kartóny položíme na látku a látku odstrihneme tak, aby na každom okraji prečnievala približne dva centimetre. Vzdialenosť medzi jednotlivými kusmi kartónu by mala byť približne pol centimetra.

Pomocou štetca na kartóny nanesieme tenučkú súvislú vrstvu disperzného lepidla a prilepíme ich na látku. Potom nanesieme lepidlo na okraje druhej strany kartónov, látku zahneme a prilepíme.

Tenkú vrstvu lepidla môžeme naniesť aj na chrbát stohu papierov, aby lepšie držali pokope.

Veľmi tenkú vrstvičku lepidla nanesieme na zadnú stranu stohu papierov. Papiere položíme na kartón a pritlačíme. Lep nanesieme aj na prednú stranu papierovej kôpky, obal zatvoríme a opäť pritlačíme. Chrbát ostáva neprilepený a pohyblivý.

Tak ako, podarilo sa? Budem veľmi rada, ak sa o výsledky vášho snaženia podelíte prostredníctvom komentára alebo cez facebook 🙂

 

Diskusia

 1. Ja píše:

  Odsek „kôpky…“ vôbec nerozumiem. Mozno viac fotiek alebo video?

 2. Romana píše:

  V tomto a nasledujúcom odseku ide v podstate iba o to, že je potrebné kôpky papiera spolu zošiť. Aby sme to vedeli spraviť ľahšie, je treba papier najprv prepichnúť. Čiary si kreslíme iba preto, aby sme si kôpky papiera prepichli vždy v rovnakej výške 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *