Letné dobrodružstvo na Ukrajine za 130€ – 1.časť

5. júla 2017

Keď sa povie letná dovolenka, asi málokomu napadne práve Ukrajina. No môjmu bratovi to už druhý rok po sebe napadlo. Keďže minulý rok sa vrátil živý, zdravý a plný nových dojmov a zážitkov, tento rok som sa k výprave pridala aj ja s manželom.

Ďalšou poľahčujúcou okolnosťou a dôvodom vybrať si takúto netradičnú dovolenku bola aj jej cena. Celkové náklady na cestu a ubytovanie boli 130€ na osobu, čo je pre týždennú dovolenku v zahraničí (aj pri mori) ťažko prekonateľná čiastka. Suma by sa dokonca dala ešte o pár eur stlačiť, my sme to však nehrotili a vybrali sme si slušné ubytovanie s dobrými recenziami.

 

Cesta do Ľvova

Cestovať sme sa rozhodli v kombinácii auto + vlak. Piati sme sa nasáčkovali do staručkého mercedesu a vyrazili sme. Strihli sme to cez Krakov, kde sme sa na 2 hodinky zastavili, poobzerali mesto a dali sme si výborný obed.

Krakov

Keďže prvou Ukrajinskou destináciou, v ktorej sme plánovali stráviť deň a noc bol Ľvov, z Krakova sme zamierili priamo k hraničnému priechodu. Teda vlastne nie až tak priamo. Na trase Krakov – Ľvov je možné prejsť tromi hraničnými priechodmi. Priechod na hlavnom ťahu je neslávne známy nekonečne dlhými čakacími dobami. Tak sme si vybrali ten najmenej frekventovaný a skúsili sme šťastie tam.

To, že bol tak málo využívaný malo svoj dôvod. Dvojhodinové čakanie na hranici vôbec nebol náš hlavný problém. Ten sa ukázal zhruba po jednom kilometri za ukrajinskou hranicou. Po krásnej asfaltke sme prišli na kruhový objazd. A tam cesta skončila. Ďalej sme pokračovali poľnou cestou na ktorej sa občas objavil asfalt, ale moc to nepomohlo, pretože obsahoval priemerne 5 dier na jeden meter štvorcový 😀

Po dvadsiatich kilometroch trápenia sme sa našťastie opäť napojili na hlavný ťah a spokojne sa dopravili do vytúženého Ľvova.

 

Ľvov

Večer po príchode sme toho už veľa nestihli, vynahradili sme si to však dostatočne v nasledujúci deň. Ľvov (rovnako ako zvyšok Ukrajiny) neprekvapil ošarpanými budovami v širšom centre. Čo však veľmi milo prekvapilo, bolo úzke centrum mesta a jeho priľahlé uličky.

Lvov

Krásne starobylé budovy, upravené čisté chodníky a útulné kaviarničky dodali tomuto miestu neopakovateľné čaro. Okrem prehliadky mesta sme absolvovali aj návštevu čokoládovne, kostola, priažiarne kávy a výstup na mestskú vežu (záber z vrchu veže môžete vidieť v titulnej fotke).

 

Cesta do Odesy

Jednodňový pobyt v Ľvove sme si poriadne užili. Večer však nastal čas pobrať sa ďalej, a to konkrétne do prímorského mesta Odesa. Nasadli sme do lôžkového vlaku a začala cesta na ktorú budeme všetci dlho spomínať 🙂 Niesla sa v duchu dobrej nálady, šachu, čierneho (krásne naservírovaného) čaju a celkom kvalitného spánku.

Ráno o deviatej sme sa zobudili v Odese. Pozbierali sme všetky veci a pobrali sme sa do hotela. No a ako pokračovala naša dovolenka ďalej? To sa dozviete už o pár dní 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *