Kurz šetrenia: level expert €€€

25. apríla 2017

Dnes sa spolu pustíme do poslednej časti trojdielneho seriálu o šetrení. Ak ste ešte nečítali predchádzajúce dve časti, nech sa páči 🙂

http://inspirujma.sk/2017/04/15/kurz-setrenia-level-zaciatocnik-e/

http://inspirujma.sk/2017/04/17/kurz-setrenia-level-mierne-pokrocily-ee/

Skúsime sa posunúť zas o kúsok ďalej a pozrieme sa na 5 tipov, ktoré zvládnu iba ozajstní experti na šetrenie. Priznám sa, že niektoré z týchto bodov sú pre mňa ťažko splniteľné. S ďalšími zas až taký veľký problém nemám. A čo vy? Zvládli by ste všetky?

 

1. Zaznamenávajte si všetky výdavky

Skutoční majstri v šetrení si poctivo zaznamenávajú každý jeden výdavok. Odkladajú si účtenky z nákupov a raz za mesiac zasadnú za stôl a analyzujú. Vďaka tomu sa im podarí odhaliť slabiny ich mesačného hospodárenia.

Ak sa vám zdá, že táto praktika zaberá príliš veľa času, ale napriek tomu by ste ju radi vyskúšali, dajte tomuto systému šancu aspoň na jeden mesiac. Aj jednorázová mesačná analýza vám môže pomôcť dostať váš rozpočet pod kontrolu.

 

2. Posvieťte si na pravidelné výdavky

Poplatky za vedenie účtu, paušály, výdavky za káblovku a internet…Toto všetko sú sumy, ktoré neprekročia pár desiatok eur. Keďže to nie sú astronomické množstvá peňazí, často máme tendenciu ich prehliadať. Na to sa občas spoliehajú aj banky, operátori a iní, ktorým každomesačne peniaze posielame.

Pred pár mesiacmi mi moja (teraz už bývalá) banka opäť zdvihla poplatok za vedenei účtu. Keď som si to porovnala s inou bankou zistila som, že zbytočne preplácam 5€ mesačne. Nezdá sa to veľa, ale za rok  je z toho 60€ a za 5 rokov 300€. Nie je nič príjemné prehadzovať všetky trvalé príkazy a inkasá. Keď sa však do toho pustíte, tak zistíte, že sa to dá zvládnuť, a že to určite stojí za desiatky ušetrených eur.

Kapitola sama o sebe sú hypotéky. Pri tak vysokých sumách rozhodujú desatiny percenta. Odporúčam preto upustiť od pohodlnosti a pri každom výročí fixácie sa aktívne zaujímať o tú najlepšiu dostupnú ponuku- či už s finančným poradcom alebo bez neho. Nespoliehajte sa na to, že vám vaša aktuálna banka nezištne ponúkne tie najlepšie podmienky. Banky totiž až také solidárne nebývajú.

 

3. Zmena životného štýlu

Ak trávite veľa času s priateľmi, možno práve tento tip vám pomôže ušetriť nejakú tú korunku. Skúste niekedy namiesto večera v meste pozvať priateľov domov a niečo dobré im navariť. Alebo vyskúšajte namiesto kina upiecť pukance, rozložiť pohovku a pustiť si nejaký dobrý film.

Veľa vzácnych chvíľ s ppriateľmi môžete zažiť aj v pohodlí domova. Okrem ušetrených financií má táto zmena aj iné výhody. Jednou z nich je napríklad aj to, že v domácom prostredí sa rozprúdia rozhovory v takej hĺbke, ktorá v neosobnom prostredí reštaurácie alebo baru neprichádza do úvahy.

 

 

4. Kupujte iba to, čo potrebujete

Ďalším kľúčom k šetreniu je nakupovať iba skutočne nevyhnutné položky. Ak sa dá, tento tip je ideálne dodržiavať iba určitý čas, pretože po dlhšej dobe to zväčša začne byť otravné a obmedzujúce. Ja osobne túto taktiku využívam v obdobiach, keď s manželom šetríme na nejakú konkrétnu drahšiu vec.

Napríklad teraz sa snažíme dať do kopy peniaze na nové (alebo skôr novšie) auto. Vidina nového auta mi pomáha nekupovať veci, ktoré by som si za iných okolností s radosťou dopriala. Ak ste na tom podobne, skúste sa pred každou kúpenou vecou spýtať sami seba: „Naozaj to potrebujem, alebo to iba chcem?“

 

5. Prestaňte fajčiť

Posledný bod tohto zoznamu sa týka iba 21% čítajúcich. Ak medzi nich patríte aj vy, tak toto bude asi najväčší zaberák. Ak chcete ušetriť, potrebujete prestať fajčiť. Ja viem, ľahšie sa to píše, než koná, a to hlavne niekomu, kto s týmto problém nemá. Ale aj tak, aspoň to vyskúšajte 😉

Peniaze, za ktoré by ste kúpili cigarety, si odložte bokom a niečo pekné si za ne na konci mesiaca doprajte. Ak sa vám podarí tohoto zlozvyku zbaviť, okrem peňazí si pošetríte aj zdravie…a to je na nezaplatenie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *