Kurz šetrenia: level mierne pokročilý €€

17. apríla 2017

Tak som späť aj s pokračovaním „kurzu šetrenia“. Ak vás táto téma zaujíma a chceli by ste si oprášiť základy, môžete tak urobiť tu:

Kurz šetrenia: level začiatočník €

Dnes ale budeme pokračovať s piatimi náročnejšími tipmi, ako udržať svoj rozpočet pod kontrolou.

 

1. Hodí sa? Nehodí!

V obchodoch sa nám občas zapáči nejaká tá maličkosť do domácnosti v podobe dečky, sviečky, či vankúšika. Predtým, než si ju kúpime, by sme však mali zvážiť, či je to naozaj to, čo naša domácnosť potrebuje a zodpovedať si tieto dve kvízové otázky:

a) Nemáme takýchto drobností už doma dosť?

b) Bude táto vec zapadať do kontextu mojej domácnosti a hodí sa ku veciam, ktoré už doma mám?

Ak vecička neprešla testom, môže poputovať späť do regála. Podobné pravidlo sa dá uplatniť aj pri nákupe oblečenia a doplnkov.

 

2. Fľaša so sebou

Medzi dobré zvyky patrí pitie dostatočného množstva tekutín. Veľakrát sa mi ale stalo, že som si kvôli smädu musela kúpiť v obchode minerálku. Úplne zbytočne minuté peniaze. Že je to iba pár centov? Tak poďme spolu počítať. Keď si 3-krát do týždňa kúpim malú minerálku za 50 centov, ročne na to miniem 78€. Takáto sumička už celkom stojí za zmienku, nie? 🙂

Riešenie tohto problému je pritom úplne jednoduché. Pred odchodom z domu si napustím fľašu vodou z kohútika. Vyhnem sa tak vytváraniu ďalšieho odpadu v podobe plastových fliaš a navyše vďaka tomu ušetrím nemalú sumu.

 

3. Pretrieďte si zásoby

Je to taký malý paradox. Vždy, keď sa pustím to nejakého „hĺbkového“ upratovania, skončím s pocitom, že mám viac vecí, ako na začiatku. A to aj napriek tomu, že som časť z vecí vytriedila.

Dôvod je taký, že objavím drobnosti, o ktorých som zabudla, že ich vôbec doma mám. Takže namiesto nakupovania sa radšej treba pustiť do upratovania. Vaša domácnosť ukrýva kopu prekvapení za ktoré nemusíte zaplatiť ani korunu 🙂

 

4. Nepodľahnite časovo obmedzeným akciám

Osvedčený trik, ktorý na nás obchodníci radi aplikujú je „časový stres“. Akcia, ktorá platí iba pár hodín alebo pár dní. Tak to si rýchlo musím kúpiť, nie? Však zajtra už nebude! Nie, nemusím. Predstavím si, že táto ponuka trvá neobmedzene. Čaro exkluzivity opadne a ja opäť raz zistím, že tú vec vlastne ani tak veľmi nechcem.

 

5. Pozor na kupóny a zľavy

Kupóny a zľavy. Dobrý sluha, zlý pán. Toľkokrát sa mi už stalo, že som mala nutkavú potrebu niečo kúpiť, a to iba preto, že som mala pri sebe zľavový kupón. Obchodníci a marketéri to majú dobre premyslené. Buďte opäť o krok vpred a zvážte, či by ste kupovali aj bez kupónu alebo bez toho, že by bol daný tovar v akcii. Ak áno, nie je o čom. Kupujete čo potrebujete a ešte k tomu ušetríte. Ak však nie, kúpu si ešte raz premyslite.

 

Level expert v dohľadne

Ak sa vám tieto malé triky páčili a trúfate si ísť ešte o level vyššie, potešim vás. Už totiž pracujem na ďalšom pokračovaní „kurzu šetrenia“. To už ale bude tvrdý chlebík, len tak hocikto to nedá 😉

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *