Ako sme ušetrili s LED žiarovkami

25. marca 2017

Keď sme sa pred takmer troma rokmi presťahovali do nového bytu, rozhodli sme sa, že zainvestujeme do kvalitných úsporných žiaroviek. Toto rozhodnutie sa naozaj vyplatilo, a to hneď dvakrát.

V predošlom byte sme používali najmä wolfrámové a halogénové žiarovky. Zlákali nás svojou nízkou cenou a príjemným teplým svetlom. Ich životnosť však bola veľmi krátka a tak sme namiesto šetrenia nakoniec prerobili. Každú chvíľu sa nám stávalo, že sa nejaká zo žiaroviek vypálila, čo so sebou prinieslo okrem ďalších investícií aj kopu starostí s opätovným nakupovaním.

A dosť!

V čase sťahovania sme si povedali, že už stačilo a do celého nového bytu sme nakúpili LED žiarovky a žiarivky. Obstarávacia cena bola síce v závislosti od typu 3- až 5-krát vyššia, ale za takmer tri roky sme nevymieňali ani jednu žiarovku!

Spotreba energie

Príjemným prekvapením, ktoré so sebou táto zmena priniesla, bola úspora elektrickej energie. Vypočítala som, že pri aktuálnej sadzbe za elektrickú energiu vďaka tejto zmene šetríme desiatky eur ročne. Pomocou prepočtovej tabuľky si môžete vypočítať, koľko by takouto zmenou ušetrila vaša domácnosť.

Porovnanie ročných nákladov LED a halogénovej žiarovky

 

Vyberte si správne

Ak vás od zmeny odrádza farba svetla, dobrou správou je, že to nemusí byť vôbec problém. Dlhé roky som verila mýtu, že úsporné žiarovky majú chladné svetlo. Na výber sú však tri farebné teploty – studená biela, neutrálna a teplá biela, ktoré je vhodné prispôsobovať priestoru, do ktorého ich nainštalujete. Teplé svetlo je vhodné použiť v miestnostiach, v ktorých chcete vyčarovať pohodovú a relaxačnú atmosféru. Naopak, studené a neutrálne svetlo sa hodí napríklad do pracovných miestností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *